Piękny i naturalny ogród


Równo przycięte, jednorodne trawniki szybko wychodzą z mody. Nie tylko dlatego, że są nudne i stanowią zwyczajne marnotrawstwo gleby, ale przede wszystkim dlatego, że coraz więcej osób chce mieć ogród naturalny, bogaty i efektowny – własny kawałek dzikiej przyrody w podmiejskim otoczeniu. Jak wygląda zakładanie ogrodów przyjaznych dla środowiska? Czy pielęgnacja naturalnych ogrodów jest bardziej wymagająca?

Bardzo ważnym elementem naturalnego ogrodu jest tak zwana łąka kwietna. Łąkę kwietną otrzymujemy poprzez zasianie nasion wielu różnych gatunków traw i kwiatów, które naturalnie występują w naszym regionie. Barwna i pachnąca kompozycja, która pojawi się w naszym ogrodzie na wiosnę jest nie tylko przyjemna dla oka, ale także może stanowić schronienie i źródło pożywienia dla licznych gatunków zwierząt, przede wszystkim pożytecznych pszczół i trzmieli, pięknych motyli, a nawet jeży i niewielkich ptaków. Do zalet łąki kwietnej należy również to, że utrzymuje ona wilgoć w ziemi znacznie wydajniej, niż jednorodny, krótki trawnik, co oznacza, że dodatkowego podlewania wymaga jedynie w okresie największych upałów połączonych z brakiem opadów deszczu. Łąki kwietnej nie musimy również regularnie przycinać – wystarczy od jednego do kilku przycięć w sezonie.

Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, aby oddawać się ogrodniczej pasji, a marzy nam się bajkowy ogród nie tylko pełen kwiatów, ale również z krzewami, drzewami, budkami lęgowymi (żeby przywabić ptaki śpiewające), warto poszukać osoby lub firmy zajmującej się tworzeniem i opieką nad ogrodami przyjaznymi dla środowiska. Projektowanie ogrodów naturalnych wymaga nie tylko posiadania zmysłu estetycznego, ale również znajomości botaniki i ekologii. Dzięki pomocy eksperta możemy mieć ogród, który będzie wspaniałym miejscem do wypoczynku dla nas, a jednocześnie enklawą dzikiej przyrody. Pielęgnacja ogrodów naturalnych polega na właściwej opiece nad roślinami i zwierzętami, które w nim zamieszkują, a zakładanie ich w miastach to wspaniały sposób, by zniwelować degenerujący wpływ człowieka na środowisko.

Usługi ogrodnicze: https://ogrody-projekty.pl/